Ayten Gökçer son yolculuğuna uğurlandı! ‘Annem hiç gitmez zannettik’

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Ayten Gökçer, bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. 84 yaşındaki sanatçının vefat haberini kızı Aslı Gökçer Oba, şu sözlerle duyurdu:

Kafa tuttuğu hastalığın, kafası bile yerinde değilken… En yakınlarımızı bile inandıramadık hastalığına çünkü zekâsı her şeyin önüne geçti. Son zamanlara kadar şaşırttı, kahkahalara boğdu, yetmez gibi akıl verdi. Bu sefer gitmeyi seçti kalbinden hiç eksiltmediği annesine, Cüneyt’ine… Aslı’sını, Efe’sini, Yonca’sını, damadı Kerem’ini, Ayşen’ini, Cansu’sunu Lal’ini güçlü yüreğine aldı ve sessizce gitti. Çok sevdik seni annem, çok kırık kalbimiz.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

‘Taçsız Kral’, ‘Yılan Hikayesi’ ve ‘İstanbul Kırmızısı’ gibi yapımlarda yer alan, 1988 yılında ‘devlet sanatçısı’ unvanının sahibi olan Ayten Gökçer, son yolculuğuna uğurlandı.

Zincirlikuyu Camisi’nde öğle vaktini müteakip kılınan cenaze namazına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Zerrin Tekindor, Behzat Uygur, Işıl Yücesoy ve Gülenay Kalkan gibi tanınmış simalar katıldı.

“VASİYETİNİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Usta isim için düzenlenen törende kızı Aslı Gökçer Oba ile damadı Kerem Oba ve torunları taziyeleri kabul etti.

Annesinin kendilerine üzülmemeleri için tavsiyede bulunduğunu söyleyen Aslı Gökçer Oba, üzüntüsünü şu sözlerle dile getirdi:

Kendi söylemiyle söylüyorum; bana hep ‘Çok güzel yaşadım, sevdim ve sevildim, hem mesleğimde hem özel hayatımda. Bana bir şey olursa üzülmeyin’ derdi. Ne kadar mümkün olursa onun bu vasiyetini yerine getirmeye çalışacağız. Kalplerimizde yaşatacağız. Son zamanlarında istirahat ediyordu ve evindeydi en önemlisiydi oydu bizim için. Hastanelerde değildi, son anına kadar yanındaydık. O hiç gitmez zannettik, çok güçlüydü, çok dayandı.

“ONU ÇOK ÖZLEYECEĞİM”

Zerrin Tekindor ise “Çok değerli bir oyuncu ve iyi bir insandı. Çok komik ve eğlenceli biriydi, inanılmaz bir yetenekti, bambaşka bir ışığı vardı. Çok sevgili Cüneyt Gökçer hocamıza kavuşmuş oldu. Her zaman ilişkimiz çok iyiydi, nurlar içinde yatsın. Onu çok özleyeceğim” diye konuştu.

Kültür ve Turizim Bakanı Mehmet Ersoy; “Bu gün yine sanat camiamız adına çok acı bir gün, çok önemli bir değerimizi kaybettik. Ayten hanım çok küçük yaşlardan beri sanata kendini adamış bir insandı. Baleyle başlayıp, sonra tiyatroya geçmiş çok önemli bir sanatçımız. Sadece tiyatro değil, beyaz sahnede de çok başarılı işler çıkarmıştı. Kendisi aynı zamanda devlet sanatçısı ünvanı almıştı. 1992 yılında kendisi Kültür Bakanlığı büyük ödülüne layık görülmüş bir üstadımızdı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Bütün sanat camiasının ve memleketimizin başı sağ olsun” açıklamasında bulundu.

EŞİNİN YANINA DEFNEDİLDİ

Öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazına müteakip, Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlarda taşınan Ayten Gökçer; Zincirlikuyu Mezarlığı’nda eşi tiyatrocu Cüneyt Gökçer’in yanına defnedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir