SpaceX, beşinci Starship fırlatmasında roketi yakalamayı deneyecek!

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship’in beşinci fırlatması için iddialı planlarını paylaştı. Mega-roket, bu ayın başlarında başarılı bir dördüncü fırlatma gerçekleştirdikten sonra, Temmuz ayında bir sonraki test fırlatmasını tamamlamayı planlıyor. Ancak bu sefer Musk, şirketin süper ağır roketi yeniden kullanabilmek için roketi iniş sırasında yakalamayı denemeyi planladığını söyledi.

SpaceX, Starship’i yakalamaya çalışacak

SpaceX’in Starship’in beşinci fırlatması için bu kadar iddialı bir planı olması, şirketin Starship’in yeteneklerinden tam olarak yararlanmak istemesiyle ilgili.

Şirket, Falcon 9 serisinin başarısı sayesinde tekrar kullanılabilir roketleri başarıyla gerçekleştirebileceğini defalarca kanıtladı. Ancak Süper Ağır roketin iniş ayakları olmadığı için yeniden kullanmak istiyorsa başka bir iniş yöntemine ihtiyacı var.

Bu sorunun çözümü Mechazilla adı verilen bir kulede. Kulenin inşaatı 2021’de başladı ve tamamlandığında yaklaşık 146 metre yüksekliğinde olacak. Kulenin, Starship’in beşinci fırlatma denemesi sırasında roketi yakalamaya çalışacak olan bir dizi robotik kolu olacak.

SpaceX, Starship fırlatma sırasında iki aşamanın uçuşta ayrılacağını söylüyor. Bu noktada Süper Ağır roket fırlatma sahasına geri dönecek, aracı yavaşlatmak için motorlarını yeniden başlatacak ve ardından kuledeki kollar, roketi yeniden istifleme yuvasına geri yerleşmeden önce yakalamaya çalışacak.

Başarılı olunması durumunda, manevra SpaceX’e Süper Ağır roketi çok daha hızlı bir şekilde başka bir fırlatma için hazırlamak için olanak sağlayacak. Son Starship fırlatmasında Süper Ağır roket, suya iniş yapmıştı.

Starship ayrıca bazı çevresel endişelerle karşı karşıya, bu nedenle bu inişi başarıyla gerçekleştirmek, mega-roketin gerçekten insanlığın gelecekteki uzay keşif planlarına cevap olduğunu kanıtlamak için büyük bir başarı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir